Leadtek WinFast GT 740
Graphics Card Leadtek WinFast GT 740 — Specifications, Tests & Benchmarks
Leadtek WinFast GT 740
Nvidia GeForce 700
•
GK107
•
29.05.2014
•
1 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
64W
🏆 Top #11836
Performance
Synthetic Score
1,403
PassMark
1,426
Efficiency
low
The Leadtek WinFast GT 740 graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 29.05.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 118 mm² die contains approximately 1.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 80.19 GB/s. The GPU's base clock speed is 993 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 64 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 29.05.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK107-425-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK107 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,270,000.0 million |
| Die Size | 118 mm² |
| Transistor Density | 10,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 993 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1253 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 5000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 80.19 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 64 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | P2010 SKU 8, P2011 SKU 6 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7.944 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 31.78 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 762.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 31.78 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 426 |
| PassMark (G2D Mark) | 351 |
| TPU Index Score | 2.15% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.