Leadtek WinFast 7900 GT Extreme
Graphics Card Leadtek WinFast 7900 GT Extreme — Specifications, Tests & Benchmarks
Leadtek WinFast 7900 GT Extreme
GeForce 7900
•
G71
•
09.03.2006
•
256 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
48W
🏆 Top #13396
Performance
Synthetic Score
262
PassMark
258
Efficiency
low
The Leadtek WinFast 7900 GT Extreme graphics card from NVIDIA is built on the Curie architecture and was officially introduced on 09.03.2006. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 196 mm² die contains approximately 0.3 billion transistorsistors transistors. The graphics card is equipped with 0 GB of GDDR3 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 42.24 GB/s. The GPU's base clock speed is 450 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 48 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 09.03.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 7900 |
| GPU Variant | G71-GT-N-A2 |
GPU
| Architecture | Curie |
| Codename | G71 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 278,000.0 million |
| Die Size | 196 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 450 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 660 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1320 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 42.24 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 48 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P455 |
API Support
| DirectX | 9.0c (9_3) |
| OpenGL | 2.1 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8.32 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 12.48 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 258 |
| PassMark (G2D Mark) | 160 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.