Leadtek Quadro 600
Graphics Card Leadtek Quadro 600 — Specifications, Tests & Benchmarks
Leadtek Quadro 600
GeForce x000
•
GF108
•
13.12.2010
•
1 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
40W
🏆 Top #12904
Performance
Synthetic Score
520
PassMark
520
Efficiency
low
Leadtek Quadro 600 is a powerful solution from NVIDIA based on the Fermi architecture, released on 13.12.2010. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 116 mm² die contains approximately 0.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 96 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The DDR3 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 25.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 640 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 40 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.12.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Series | GeForce x000 |
| GPU Variant | GF108-875-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF108 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 585,000.0 million |
| Die Size | 116 mm² |
| Transistor Density | 5,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 640 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 800 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 25.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 40 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P1033 SKU 500 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.56 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 10.24 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 245.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 20.48 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 520 |
| PassMark (G2D Mark) | 233 |
| TPU Index Score | 0.81% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.