KUROUTOSHIKOU RX 5700 XT
Graphics Card KUROUTOSHIKOU RX 5700 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
KUROUTOSHIKOU RX 5700 XT
Amd RX 5000
•
Navi 10
•
07.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
225W
🏆 Top #4705
Performance
Synthetic Score
17,222
PassMark
16,124
Efficiency
high
KUROUTOSHIKOU RX 5700 XT is a powerful solution from AMD based on the RDNA 1.0 architecture, released on 07.07.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 10.3 billion transistorsistors transistors on a 251 mm² die. For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1605 MHz with dynamic acceleration capability up to 1905 MHz. The nominal thermal design power is 225 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 07.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 5000 |
| GPU Variant | Navi 10 XT (215-0917210) |
GPU
| Architecture | RDNA 1.0 |
| Codename | Navi 10 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,300,000.0 million |
| Die Size | 251 mm² |
| Transistor Density | 41,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1605 MHz |
| Game Clock | 1755 MHz |
| Boost Clock | 1905 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 240 x 41 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 225 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | 109-D18237-00C_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 121.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 304.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 19.51 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 9.75 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 609.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 124 |
| PassMark (G2D Mark) | 921 |
| TPU Index Score | 19.65% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.