KUROUTOSHIKOU RX 550
Graphics Card KUROUTOSHIKOU RX 550 — Specifications, Tests & Benchmarks
KUROUTOSHIKOU RX 550
Amd RX 500
•
Lexa
•
20.04.2017
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
50W
🏆 Top #10773
Performance
Synthetic Score
2,711
PassMark
2,690
Efficiency
entry
The KUROUTOSHIKOU RX 550 graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 20.04.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.2 billion transistorsistors transistors on a 103 mm² die. The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 112.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1100 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1183 MHz. The nominal thermal design power is 50 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.04.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Lexa PRO (215-0904018) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Lexa |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 2,200,000.0 million |
| Die Size | 103 mm² |
| Transistor Density | 21,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1100 MHz |
| Boost Clock | 1183 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 50 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | D090-01 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 18.93 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 37.86 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 211.4 GFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 211.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 75.71 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 690 |
| PassMark (G2D Mark) | 478 |
| TPU Index Score | 3.42% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.