KUROUTOSHIKOU RTX 4060 Ti GALAKURO
Graphics Card KUROUTOSHIKOU RTX 4060 Ti GALAKURO — Specifications, Tests & Benchmarks
KUROUTOSHIKOU RTX 4060 Ti GALAKURO
Nvidia GeForce 40
•
AD106
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #2614
Performance
Synthetic Score
23,623
Efficiency
high
The KUROUTOSHIKOU RTX 4060 Ti GALAKURO graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 18.05.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 188 mm² die contains approximately 22.9 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 4352 shader units, 34 RT Cores for ray tracing, and 136 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 288.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2310 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2640 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 160 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD106-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD106 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 22,900,000.0 million |
| Die Size | 188 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4352 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 136 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2640 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4352 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 251 x 40 x 130 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 361 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 126.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 359 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.98 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.98 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 359 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 31.94% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.