KFA2 RTX 5070 EX Gamer 1-Click OC
Graphics Card KFA2 RTX 5070 EX Gamer 1-Click OC — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 RTX 5070 EX Gamer 1-Click OC
Nvidia GeForce 50
•
GB205
•
04.03.2025
•
12 GB
•
GDDR7
•
192 bit
•
250W
🏆 Top #1222
Performance
Synthetic Score
29,303
PassMark
28,787
Efficiency
enthusiast
The KFA2 RTX 5070 EX Gamer 1-Click OC graphics adapter is based on the advanced Blackwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 04.03.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 263 mm² die contains approximately 31.1 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 6144 shader units, 48 RT Cores for ray tracing, and 192 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR7 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 672.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2325 MHz with dynamic acceleration capability up to 2557 MHz. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 04.03.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB205-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB205 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 31,100,000.0 million |
| Die Size | 263 mm² |
| Transistor Density | 118,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 6144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2325 MHz |
| Boost Clock | 2557 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 6144 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 322 x 52 x 130 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 70 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 204.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 490.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 31.42 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 31.42 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 490.9 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 787 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 303 |
| TPU Index Score | 45.42% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.