KFA2 RTX 5050 1-Click OC
Graphics Card KFA2 RTX 5050 1-Click OC — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 RTX 5050 1-Click OC
Nvidia GeForce 50
•
GB207
•
01.07.2025
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
130W
🏆 Top #4578
Performance
Synthetic Score
17,500
PassMark
17,399
Efficiency
high
The KFA2 RTX 5050 1-Click OC graphics card from NVIDIA is built on the Blackwell 2.0 architecture and was officially introduced on 01.07.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 149 mm² die contains approximately 16.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2560 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 20 RT Cores and 80 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 320.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2317 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2587 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 130 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 01.07.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB207-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB207 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 16,900,000.0 million |
| Die Size | 149 mm² |
| Transistor Density | 113,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2317 MHz |
| Boost Clock | 2587 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 222 x 40 x 114 mm |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 82.78 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 207 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 13.25 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.25 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 207 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 399 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 085 |
| TPU Index Score | 23.89% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.