KFA2 RTX 4070 1-Click OC 3X
Graphics Card KFA2 RTX 4070 1-Click OC 3X — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 RTX 4070 1-Click OC 3X
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
12.04.2023
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
200W
🏆 Top #2116
Performance
Synthetic Score
25,201
PassMark
26,915
Efficiency
enthusiast
The KFA2 RTX 4070 1-Click OC 3X graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 12.04.2023. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 35.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². The model's computational arsenal includes 5888 universal processors. Also available are 46 specialized cores for ray rendering and 184 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6X modules with a total capacity of 12 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 504.20 GB/s. The GPU's base clock speed is 1920 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2490 MHz. The TDP level for this model is 200 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 12.04.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-250-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1920 MHz |
| Boost Clock | 2490 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 36 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 299 x 40 x 121 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG141 SKU 343 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 159.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 458.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.32 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 29.32 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 458.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 915 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 168 |
| TPU Index Score | 40.35% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.