KFA2 RTX 3080 EX Gamer Pink (1-Click OC)
Graphics Card KFA2 RTX 3080 EX Gamer Pink (1-Click OC) — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 RTX 3080 EX Gamer Pink (1-Click OC)
Nvidia GeForce 30
•
GA102
•
01.09.2020
•
10 GB
•
GDDR6X
•
320 bit
•
320W
🏆 Top #1919
Performance
Synthetic Score
25,700
PassMark
25,041
Efficiency
enthusiast
The KFA2 RTX 3080 EX Gamer Pink (1-Click OC) graphics adapter is based on the advanced Ampere architecture. NVIDIA announced this model on 01.09.2020. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 28.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 628 mm². The model's computational arsenal includes 8704 universal processors. Also available are 68 specialized cores for ray rendering and 272 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 10 GB of GDDR6X memory. A 320 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 760.30 GB/s. In standard mode, the core operates at 1440 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1755 MHz under load. The nominal thermal design power is 320 W. For stable system operation, a PSU of 700 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 01.09.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA102-200-KD-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA102 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 28,300,000.0 million |
| Die Size | 628 mm² |
| Transistor Density | 45,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8704 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 272 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 272 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 68 |
| Compute Units (SM/CU) | 68 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1440 MHz |
| Boost Clock | 1755 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 10 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 760.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8704 KB |
| L2 Cache | 5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 316 x 58 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG132 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 168.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 477.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 30.55 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 30.55 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 477.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 25 041 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 062 |
| TPU Index Score | 40.11% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.