KFA2 RTX 2060 SUPER EX 1-Click OC
Graphics Card KFA2 RTX 2060 SUPER EX 1-Click OC — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 RTX 2060 SUPER EX 1-Click OC
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
09.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #5292
Performance
Synthetic Score
16,009
PassMark
16,490
Efficiency
high
The KFA2 RTX 2060 SUPER EX 1-Click OC (Turing) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 09.07.2019. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 10.8 billion transistorsistors transistors on a 445 mm² die. The model's computational arsenal includes 2176 universal processors. Also available are 34 specialized cores for ray rendering and 272 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1470 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1695 MHz. The TDP level for this model is 175 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 09.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-410-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2176 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 272 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1470 MHz |
| Boost Clock | 1695 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2176 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 285 x 52 x 127 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 65 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 108.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 230.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.75 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.38 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 230.5 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 490 |
| PassMark (G2D Mark) | 857 |
| TPU Index Score | 18.45% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.