KFA2 GTX 780 Hall of Fame 6 GB
Graphics Card KFA2 GTX 780 Hall of Fame 6 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 GTX 780 Hall of Fame 6 GB
Nvidia GeForce 700
•
GK110B
•
10.09.2013
•
6 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #9202
Performance
Synthetic Score
5,404
Efficiency
mid
The KFA2 GTX 780 Hall of Fame 6 GB (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 10.09.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 7.1 billion transistorsistors transistors on a 561 mm² die. For graphics processing, 2304 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 6 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 288.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1020 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1072 MHz. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 10.09.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK110-301-B1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK110B |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,080,000.0 million |
| Die Size | 561 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2304 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1020 MHz |
| Boost Clock | 1072 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 290 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2083 SKU 25 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 51.46 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 205.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 4.94 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 205.8 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 9.36% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.