KFA2 GTX 550 Ti LTD OC White
Graphics Card KFA2 GTX 550 Ti LTD OC White — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 GTX 550 Ti LTD OC White
Nvidia GeForce 500
•
GF116
•
15.03.2011
•
1 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
116W
🏆 Top #11472
Performance
Synthetic Score
1,702
PassMark
1,558
Efficiency
entry
The KFA2 GTX 550 Ti LTD OC White graphics card from NVIDIA is built on the Fermi 2.0 architecture and was officially introduced on 15.03.2011. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 238 mm². The core configuration includes 192 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 98.50 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 900 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 116 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 15.03.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF116-400-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF116 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,170,000.0 million |
| Die Size | 238 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 900 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1026 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 98.50 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 116 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P1050 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 32 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 768 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 64 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 558 |
| PassMark (G2D Mark) | 387 |
| TPU Index Score | 2.26% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.