KFA2 GTX 460 WHDI Edition
Graphics Card KFA2 GTX 460 WHDI Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 GTX 460 WHDI Edition
Nvidia GeForce 400
•
GF104
•
12.07.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
160W
🏆 Top #11223
Performance
Synthetic Score
2,272
PassMark
2,272
Efficiency
entry
The KFA2 GTX 460 WHDI Edition graphics adapter is based on the advanced Fermi architecture. NVIDIA announced this model on 12.07.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.0 billion transistorsistors transistors on a 332 mm² die. The core configuration includes 336 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 115.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 675 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 160 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 12.07.2010 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 400 |
| GPU Variant | GF104-325-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF104 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 336 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 7 |
Clock Speeds
| Base Clock | 675 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 115.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1041 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 9.45 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 37.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 907.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 75.6 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 272 |
| PassMark (G2D Mark) | 397 |
| TPU Index Score | 2.67% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.