KFA2 GTX 1080
Graphics Card KFA2 GTX 1080 — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 GTX 1080
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
27.05.2016
•
8 GB
•
GDDR5X
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #4435
Performance
Synthetic Score
17,762
PassMark
15,612
Efficiency
high
The KFA2 GTX 1080 graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 27.05.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 314 mm². The core configuration includes 2560 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR5X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 320.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1607 MHz with dynamic acceleration capability up to 1733 MHz. The nominal thermal design power is 180 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 27.05.2016 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1607 MHz |
| Boost Clock | 1733 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1251 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG413 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 110.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 277.3 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 138.6 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 8.87 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 277.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 612 |
| PassMark (G2D Mark) | 888 |
| TPU Index Score | 16.23% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.