KFA2 GT 1030 EXOC White
Graphics Card KFA2 GT 1030 EXOC White — Specifications, Tests & Benchmarks
KFA2 GT 1030 EXOC White
Nvidia GeForce 10
•
GP108
•
17.05.2017
•
2 GB
•
GDDR5
•
64 bit
•
30W
🏆 Top #11075
Performance
Synthetic Score
2,462
PassMark
2,400
Efficiency
entry
The KFA2 GT 1030 EXOC White (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 17.05.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 74 mm² die contains approximately 1.8 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 48.06 GB/s. In standard mode, the core operates at 1252 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1506 MHz under load. The nominal thermal design power is 30 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 17.05.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP108-300-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP108 |
| Process Node | 14 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 1,800,000.0 million |
| Die Size | 74 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 3 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1252 MHz |
| Boost Clock | 1506 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 48.06 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 144 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x4 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 162 x 18 x 69 mm |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | PG110 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 24.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 36.14 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 18.07 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 156.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 36.14 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 400 |
| PassMark (G2D Mark) | 443 |
| TPU Index Score | 2.79% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.