Xe DG1
Graphics Card Xe DG1 — Specifications, Tests & Benchmarks
Xe DG1
Intel Xe Graphics
•
DG1
•
2020
•
4 GB
•
LPDDR4X
•
128 bit
•
30W
🏆 Top #11684
Performance
Synthetic Score
1,495
Efficiency
low
The Xe DG1 (Xe-LP (Gen 12)) model joined the Intel lineup of graphics accelerators on 01.01.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place ?istors transistors on a 95 mm² die. The core configuration includes 640 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 4 GB of LPDDR4X memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 68.26 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 900 MHz with dynamic acceleration capability up to 1550 MHz. The nominal thermal design power is 30 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 2020 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Xe Graphics |
GPU
| Architecture | Xe-LP (Gen 12) |
| Codename | DG1 |
| Process Node | 10 nm (Intel) |
| Die Size | 95 mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 900 MHz |
| Boost Clock | 1550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2133 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4300 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | LPDDR4X |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 68.26 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 16 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 164 x 22 x 121 mm |
| Power Consumption (TDP) | 30 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 31000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 62000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.97 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.98 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 496 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.