UHD Graphics P750
Graphics Card UHD Graphics P750 — Specifications, Tests & Benchmarks
UHD Graphics P750
Intel Rocket Lake
•
Rocket Lake
•
2021
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #11539
Performance
Synthetic Score
1,694
PassMark
1,669
Efficiency
entry
The UHD Graphics P750 graphics card from Intel is built on the Xe-LP (Gen 12) architecture and was officially introduced on 01.01.2021. The core configuration includes 256 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. In standard mode, the core operates at 350 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1300 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 15 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 2021 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Rocket Lake |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Xe-LP (Gen 12) |
| Codename | Rocket Lake |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 256 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 350 MHz |
| Boost Clock | 1300 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 41600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 83200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 1.33 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 665.6 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 166.4 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 669 |
| PassMark (G2D Mark) | 437 |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.