UHD Graphics 750
Graphics Card UHD Graphics 750 — Specifications, Tests & Benchmarks
UHD Graphics 750
Intel Rocket Lake
•
Rocket Lake
•
30.03.2021
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #11570
Performance
Synthetic Score
1,669
PassMark
1,694
Efficiency
entry
The UHD Graphics 750 graphics adapter is based on the advanced Xe-LP (Gen 12) architecture. Intel announced this model on 30.03.2021. For graphics processing, 256 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GPU's base clock speed is 300 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1300 MHz. The TDP level for this model is 15 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 30.03.2021 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Rocket Lake |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Xe-LP (Gen 12) |
| Codename | Rocket Lake |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 256 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 1300 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 20800 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 1.33 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 665.6 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 694 |
| PassMark (G2D Mark) | 373 |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.