UHD Graphics 617 Mobile
Graphics Card UHD Graphics 617 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
UHD Graphics 617 Mobile
Intel Amber Lake
•
Amber Lake GT2
•
07.11.2018
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #12413
Performance
Synthetic Score
837
PassMark
815
Efficiency
low
UHD Graphics 617 Mobile is a powerful solution from Intel based on the Gen 9.5 (Kaby Lake) architecture, released on 07.11.2018. The core configuration includes 192 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics chip operates at a base clock of 300 MHz with dynamic acceleration capability up to 1050 MHz. The nominal thermal design power is 15 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 07.11.2018 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Amber Lake |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 9.5 (Kaby Lake) |
| Codename | Amber Lake GT2 |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 3 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 1050 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3150 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 806.4 GFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 403.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 100.8 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 815 |
| PassMark (G2D Mark) | 216 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.