UHD Graphics 16EU
Graphics Card UHD Graphics 16EU — Specifications, Tests & Benchmarks
UHD Graphics 16EU
Intel Rocket Lake
•
Rocket Lake
•
2021
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #12649
Performance
Synthetic Score
651
Efficiency
low
UHD Graphics 16EU is a powerful solution from Intel based on the Xe-LP (Gen 12) architecture, released on 01.01.2021. The model's computational arsenal includes 128 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GPU's base clock speed is 300 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 900 MHz. The TDP level for this model is 15 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 2021 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Rocket Lake |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Xe-LP (Gen 12) |
| Codename | Rocket Lake |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 900 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 7200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 7200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 460.8 GFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 230.4 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.