Iris Xe Graphics G7 80EU Mobile
Graphics Card Iris Xe Graphics G7 80EU Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Iris Xe Graphics G7 80EU Mobile
Intel Tiger Lake
•
Tiger Lake GT2
•
02.09.2020
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #11188
Performance
Synthetic Score
2,308
Efficiency
low
The Iris Xe Graphics G7 80EU Mobile graphics adapter is based on the advanced Xe-LP (Gen 12) architecture. Intel announced this model on 02.09.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place ?istors transistors on a 146 mm² die. The core configuration includes 640 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. In standard mode, the core operates at 300 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1100 MHz under load. The nominal thermal design power is 15 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 02.09.2020 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Tiger Lake |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Xe-LP (Gen 12) |
| Codename | Tiger Lake GT2 |
| Process Node | 10 nm (Intel) |
| Die Size | 146 mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 640 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 1100 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Cache Memory
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 3.75 MB |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 22000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 44000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 2.82 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.41 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 352 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.