Iris Pro Graphics P6300
Graphics Card Iris Pro Graphics P6300 — Specifications, Tests & Benchmarks
Iris Pro Graphics P6300
Intel Broadwell
•
Broadwell GT3e
•
05.09.2014
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #12140
Performance
Synthetic Score
1,119
PassMark
1,582
Efficiency
entry
Iris Pro Graphics P6300 is a powerful solution from Intel based on the Gen 8 (Broadwell) architecture, released on 05.09.2014. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics chip operates at a base clock of 300 MHz with dynamic acceleration capability up to 800 MHz. The TDP level for this model is 15 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 05.09.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Broadwell |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 8 (Broadwell) |
| Codename | Broadwell GT3e |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 6 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 800 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 38400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 614.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 153.6 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 582 |
| PassMark (G2D Mark) | 568 |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.