Iris Pro Graphics 6200 Mobile
Graphics Card Iris Pro Graphics 6200 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Iris Pro Graphics 6200 Mobile
Intel Broadwell
•
Broadwell GT3e
•
05.09.2014
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #12119
Performance
Synthetic Score
1,154
PassMark
1,538
Efficiency
entry
The Iris Pro Graphics 6200 Mobile (Gen 8 (Broadwell)) model joined the Intel lineup of graphics accelerators on 05.09.2014. The model's computational arsenal includes 384 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GPU's base clock speed is 300 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1100 MHz. The nominal thermal design power is 15 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 05.09.2014 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Broadwell |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 8 (Broadwell) |
| Codename | Broadwell GT3e |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 6 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 1100 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 52800 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 844.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 211.2 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 538 |
| PassMark (G2D Mark) | 543 |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.