Iris Pro Graphics 5200
Graphics Card Iris Pro Graphics 5200 — Specifications, Tests & Benchmarks
Iris Pro Graphics 5200
Intel Haswell
•
Haswell GT3e
•
03.06.2013
•
System Shared
•
System Shared
•
45W
🏆 Top #11820
Performance
Synthetic Score
1,403
PassMark
1,171
Efficiency
low
The Iris Pro Graphics 5200 graphics card from Intel is built on the Gen 7.5 (Haswell) architecture and was officially introduced on 03.06.2013. The model's computational arsenal includes 320 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. In standard mode, the core operates at 200 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1150 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 45 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 03.06.2013 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Haswell |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 7.5 (Haswell) |
| Codename | Haswell GT3e |
| Process Node | 22 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 320 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 40 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 40 |
Clock Speeds
| Base Clock | 200 MHz |
| Boost Clock | 1150 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 45 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.3 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4600 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 46000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 736 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 184 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 171 |
| PassMark (G2D Mark) | 389 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.