Iris Graphics 6100 Mobile
Graphics Card Iris Graphics 6100 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Iris Graphics 6100 Mobile
Intel Broadwell
•
Broadwell GT3
•
05.09.2014
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #12328
Performance
Synthetic Score
922
PassMark
900
Efficiency
low
The Iris Graphics 6100 Mobile graphics card from Intel is built on the Gen 8 (Broadwell) architecture and was officially introduced on 05.09.2014. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 133 mm² die contains approximately ?istors transistors. For graphics processing, 384 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. In standard mode, the core operates at 300 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1000 MHz under load. The TDP level for this model is 15 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 05.09.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Broadwell |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 8 (Broadwell) |
| Codename | Broadwell GT3 |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
| Die Size | 133 mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 6 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 1000 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 6000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 48000 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 768 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 192 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 900 |
| PassMark (G2D Mark) | 308 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.