i740
Graphics Card i740 — Specifications, Tests & Benchmarks
i740
Intel Graphics
•
Auburn
•
12.02.1998
•
4 MB
•
SDR SDRAM
•
64 bit
🏆 Top #14085
Performance
Synthetic Score
100
Efficiency
low
The i740 (i740) model joined the Intel lineup of graphics accelerators on 12.02.1998. The SDR SDRAM video memory capacity is 0 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 0.78 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 66 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz.
General Information
| Release Date | 12.02.1998 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Graphics |
GPU
| Architecture | i740 |
| Codename | Auburn |
| Process Node | 150 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Texture Mapping Units (TMU) | 1 |
| Render Output Units (ROP) | 1 |
Clock Speeds
| Base Clock | 66 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 MB |
| Memory Type | SDR SDRAM |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 0.78 GB/s |
Board Design & Power
| Interface | AGP 2x |
| Slot Width | 1 |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 5.0 |
| OpenGL | 1.1 |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 66 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 66 GTexel/s |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.