HD Graphics P530
Graphics Card HD Graphics P530 — Specifications, Tests & Benchmarks
HD Graphics P530
Intel Skylake
•
Skylake GT2
•
01.09.2015
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #12244
Performance
Synthetic Score
1,042
PassMark
1,152
Efficiency
low
The HD Graphics P530 (Gen 9 (Skylake)) model joined the Intel lineup of graphics accelerators on 01.09.2015. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses ?istors transistors, and its area is 123 mm². The core configuration includes 192 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics chip operates at a base clock of 350 MHz with dynamic acceleration capability up to 1000 MHz. The TDP level for this model is 15 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2015 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Skylake |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 9 (Skylake) |
| Codename | Skylake GT2 |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
| Die Size | 123 mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 16 |
| Render Output Units (ROP) | 3 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 350 MHz |
| Boost Clock | 1000 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 3000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 16000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 768 GFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 384 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 96 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 1 152 |
| PassMark (G2D Mark) | 264 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.