HD Graphics 5500 Mobile
Graphics Card HD Graphics 5500 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
HD Graphics 5500 Mobile
Intel Broadwell
•
Broadwell GT2
•
05.09.2014
•
System Shared
•
System Shared
•
15W
🏆 Top #13098
Performance
Synthetic Score
431
PassMark
597
Efficiency
low
The HD Graphics 5500 Mobile graphics card from Intel is built on the Gen 8 (Broadwell) architecture and was officially introduced on 05.09.2014. For graphics processing, 192 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GPU's base clock speed is 300 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 850 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 15 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 05.09.2014 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Broadwell |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 8 (Broadwell) |
| Codename | Broadwell GT2 |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 3 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 850 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.0 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2550 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 20400 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 326.4 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 81.6 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 597 |
| PassMark (G2D Mark) | 227 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.