HD Graphics 505 Mobile
Graphics Card HD Graphics 505 Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
HD Graphics 505 Mobile
Intel Goldmont
•
Apollo Lake GT1.5
•
01.09.2016
•
System Shared
•
System Shared
•
6W
🏆 Top #12663
Performance
Synthetic Score
634
PassMark
361
Efficiency
low
The HD Graphics 505 Mobile (Gen 9 (Skylake)) model joined the Intel lineup of graphics accelerators on 01.09.2016. For graphics processing, 144 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GPU's base clock speed is 200 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 650 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 6 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 01.09.2016 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Goldmont |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Gen 9 (Skylake) |
| Codename | Apollo Lake GT1.5 |
| Process Node | 14 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 144 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 18 |
| Render Output Units (ROP) | 3 |
| Compute Units (SM/CU) | 18 |
Clock Speeds
| Base Clock | 200 MHz |
| Boost Clock | 650 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 6 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1950 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 11700 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 187.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 23.4 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 361 |
| PassMark (G2D Mark) | 91 |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.