Data Center GPU Flex 140
Graphics Card Data Center GPU Flex 140 — Specifications, Tests & Benchmarks
Data Center GPU Flex 140
Intel Arctic Sound
•
DG2-128
•
24.08.2022
•
6 GB
•
GDDR6
•
96 bit
•
75W
🏆 Top #7629
Performance
Synthetic Score
8,958
Efficiency
mid-high
The Data Center GPU Flex 140 (Xe-HPG) model joined the Intel lineup of graphics accelerators on 24.08.2022. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 157 mm² die contains approximately 7.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1024 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 8 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 6 GB of GDDR6 memory. A 96 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 186.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1600 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1950 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 24.08.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Arctic Sound |
| GPU Variant | ACM-G11 |
GPU
| Architecture | Xe-HPG |
| Codename | DG2-128 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 157 mm² |
| Transistor Density | 45,900,000 million / mm² |
| Chiplet Count | 2 |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 128 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1600 MHz |
| Boost Clock | 1950 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1937 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 96 bit bit |
| Memory Bandwidth | 186.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 170 x 29 x 70 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 62400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 124800 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 7.99 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.99 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 5.84% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.