Arc Graphics 64EU
Graphics Card Arc Graphics 64EU — Specifications, Tests & Benchmarks
Arc Graphics 64EU
Intel Arrow Lake
•
Arrow Lake-S
•
24.10.2024
•
System Shared
•
System Shared
•
65W
🏆 Top #9566
Performance
Synthetic Score
4,860
Efficiency
low
The Arc Graphics 64EU (Xe-LPG) model joined the Intel lineup of graphics accelerators on 24.10.2024. At the core of the card is a chip created with N3B FinFET lithography. The die houses 17.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 243 mm². The core configuration includes 512 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics chip operates at a base clock of 300 MHz with dynamic acceleration capability up to 1900 MHz. The nominal thermal design power is 65 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 24.10.2024 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Arrow Lake |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Xe-LPG |
| Codename | Arrow Lake-S |
| Process Node | 3 nm (TSMC) |
| Process Type | N3B FinFET |
| Transistor Count | 17,800,000.0 million |
| Die Size | 243 mm² |
| Transistor Density | 73,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 1900 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | Ring Bus |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 30400 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 60800 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 3.89 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 1.95 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.