Arc Graphics 112EU Mobile
Graphics Card Arc Graphics 112EU Mobile — Specifications, Tests & Benchmarks
Arc Graphics 112EU Mobile
Intel Meteor Lake
•
Meteor Lake
•
14.12.2023
•
System Shared
•
System Shared
•
65W
🏆 Top #9707
Performance
Synthetic Score
4,499
Efficiency
low
The Arc Graphics 112EU Mobile graphics card from Intel is built on the Xe-LPG architecture and was officially introduced on 14.12.2023. The model's computational arsenal includes 896 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics chip operates at a base clock of 300 MHz with dynamic acceleration capability up to 2200 MHz. The TDP level for this model is 65 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 14.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Meteor Lake |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Xe-LPG |
| Codename | Meteor Lake |
| Process Node | 10 nm (Intel) |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 112 |
Clock Speeds
| Base Clock | 300 MHz |
| Boost Clock | 2200 MHz |
Memory
| Memory Type | System Shared |
| Memory Bus | System Shared bit |
Board Design & Power
| Interface | IGP |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 65 W |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 52800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 123200 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 7.89 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.94 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.