Arc A770
Graphics Card Arc A770 — Specifications, Tests & Benchmarks
Arc A770
Intel Arc 7
•
DG2-512
•
12.10.2022
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
225W
🏆 Top #6094
Performance
Synthetic Score
13,348
PassMark
13,348
Efficiency
mid-high
The Arc A770 graphics card from Intel is built on the Xe-HPG architecture and was officially introduced on 12.10.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 21.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 406 mm². For graphics processing, 4096 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 32 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 512.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2100 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2400 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 225 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 12.10.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Arc 7 |
| GPU Variant | ACM-G10 |
GPU
| Architecture | Xe-HPG |
| Codename | DG2-512 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 21,700,000.0 million |
| Die Size | 406 mm² |
| Transistor Density | 53,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4096 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 256 |
| Render Output Units (ROP) | 128 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 512 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2100 MHz |
| Boost Clock | 2400 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 16 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Power Consumption (TDP) | 225 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 307200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 614400 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 39.32 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 19.66 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 2.46 TFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 348 |
| PassMark (G2D Mark) | 760 |
| TPU Index Score | 21.68% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.