Arc A550M
Graphics Card Arc A550M — Specifications, Tests & Benchmarks
Arc A550M
Intel Arc 5 Mobile
•
DG2-512
•
2022
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
60W
🏆 Top #8877
Performance
Synthetic Score
6,029
Efficiency
mid
The Arc A550M graphics card from Intel is built on the Xe-HPG architecture and was officially introduced on 01.01.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 21.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 406 mm². The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 16 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 900 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2050 MHz under load. The nominal thermal design power is 60 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 2022 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Arc 5 Mobile |
| GPU Variant | ACM-G10 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Xe-HPG |
| Codename | DG2-512 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 21,700,000.0 million |
| Die Size | 406 mm² |
| Transistor Density | 53,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 256 |
Clock Speeds
| Base Clock | 900 MHz |
| Boost Clock | 2050 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 8 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 60 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 131200 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 262400 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.79 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.40 TFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 12.27% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.