Arc A350M
Graphics Card Arc A350M — Specifications, Tests & Benchmarks
Arc A350M
Intel Arc 3 Mobile
•
DG2-128
•
30.03.2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
25W
🏆 Top #9869
Performance
Synthetic Score
4,298
Efficiency
entry
Arc A350M is a powerful solution from Intel based on the Xe-HPG architecture, released on 30.03.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 157 mm². For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 6 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR6 memory. A 64 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 112.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1150 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2200 MHz. The TDP level for this model is 25 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 30.03.2022 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Intel Arc 3 Mobile |
| GPU Variant | ACM-G11 |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Xe-HPG |
| Codename | DG2-128 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 157 mm² |
| Transistor Density | 45,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 6 |
| Compute Units (SM/CU) | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1150 MHz |
| Boost Clock | 2200 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 112.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 25 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 52800 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 105600 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.76 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.38 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 844.8 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 6.57% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.