Arc A350
Graphics Card Arc A350 — Specifications, Tests & Benchmarks
Arc A350
Intel Arc 3
•
DG2-128
•
2022
•
4 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
25W
🏆 Top #8813
Performance
Synthetic Score
6,230
Efficiency
mid
The Arc A350 graphics card from Intel is built on the Xe-HPG architecture and was officially introduced on 01.01.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 7.2 billion transistorsistors transistors on a 157 mm² die. For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 6 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 4 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 124.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 2000 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2000 MHz under load. The TDP level for this model is 25 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 200 W.
General Information
| Release Date | 2022 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Intel Arc 3 |
| GPU Variant | ACM-G11 |
GPU
| Architecture | Xe-HPG |
| Codename | DG2-128 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 157 mm² |
| Transistor Density | 45,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 6 |
| Compute Units (SM/CU) | 96 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2000 MHz |
| Boost Clock | 2000 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1937 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 15500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 124.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 1 |
| Power Consumption (TDP) | 25 W |
| Recommended PSU | 200 W |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 48000 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 96000 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 6.14 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 3.07 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 768 GFLOPS (1:4) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 5.96% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.