Inno3D RTX 5080 iCHILL FROSTBITE
Graphics Card Inno3D RTX 5080 iCHILL FROSTBITE — Specifications, Tests & Benchmarks
Inno3D RTX 5080 iCHILL FROSTBITE
Nvidia GeForce 50
•
GB203
•
30.01.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
256 bit
•
360W
🏆 Top #108
Performance
Synthetic Score
40,823
PassMark
35,727
Efficiency
enthusiast
The Inno3D RTX 5080 iCHILL FROSTBITE graphics adapter is based on the advanced Blackwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 30.01.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 378 mm² die contains approximately 45.6 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 10752 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 84 RT Cores and 336 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR7 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 960.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2295 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2640 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 360 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 750 W.
General Information
| Release Date | 30.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB203-400-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB203 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 45,600,000.0 million |
| Die Size | 378 mm² |
| Transistor Density | 120,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10752 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 336 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2640 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1875 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 30000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 960.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10752 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 304 x 40 x 137 mm |
| Power Consumption (TDP) | 360 W |
| Recommended PSU | 750 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 45 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 295.7 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 887 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 56.77 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 56.77 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 887 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 35 727 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 410 |
| TPU Index Score | 66.48% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.