Inno3D RTX 5070 Ti X3 OC WHITE
Graphics Card Inno3D RTX 5070 Ti X3 OC WHITE — Specifications, Tests & Benchmarks
Inno3D RTX 5070 Ti X3 OC WHITE
Nvidia GeForce 50
•
GB203
•
20.02.2025
•
16 GB
•
GDDR7
•
256 bit
•
300W
🏆 Top #752
Performance
Synthetic Score
32,870
PassMark
32,473
Efficiency
enthusiast
Inno3D RTX 5070 Ti X3 OC WHITE is a powerful solution from NVIDIA based on the Blackwell 2.0 architecture, released on 20.02.2025. Thanks to 4N FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 45.6 billion transistorsistors transistors on a 378 mm² die. The model's computational arsenal includes 8960 universal processors. Also available are 70 specialized cores for ray rendering and 280 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR7 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 896.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 2295 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2482 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 300 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 20.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB203-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB203 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 45,600,000.0 million |
| Die Size | 378 mm² |
| Transistor Density | 120,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8960 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 280 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 280 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 70 |
| Compute Units (SM/CU) | 70 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2482 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 896.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8960 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 41 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG147 SKU 60 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 238.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 695 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 44.48 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 44.48 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 695 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 32 473 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 333 |
| TPU Index Score | 58.16% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.