Inno3D RTX 3060 Ti X3 OC GDDR6X
Graphics Card Inno3D RTX 3060 Ti X3 OC GDDR6X — Specifications, Tests & Benchmarks
Inno3D RTX 3060 Ti X3 OC GDDR6X
Nvidia GeForce 30
•
GA104
•
19.10.2022
•
8 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
265W
🏆 Top #3523
Performance
Synthetic Score
20,470
Efficiency
high
The Inno3D RTX 3060 Ti X3 OC GDDR6X graphics card from NVIDIA is built on the Ampere architecture and was officially introduced on 19.10.2022. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 17.4 billion transistorsistors transistors on a 392 mm² die. The model's computational arsenal includes 4864 universal processors. Also available are 38 specialized cores for ray rendering and 152 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6X video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 608.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1410 MHz with dynamic acceleration capability up to 1680 MHz. The nominal thermal design power is 265 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 19.10.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 30 |
| GPU Variant | GA104-202-A1 |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA104 |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 17,400,000.0 million |
| Die Size | 392 mm² |
| Transistor Density | 44,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4864 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 152 |
| Render Output Units (ROP) | 80 |
| Tensor Cores | 152 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 38 |
| Compute Units (SM/CU) | 38 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1680 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1188 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 19000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 608.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4864 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 265 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG141 SKU 11 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 134.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 255.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 16.34 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.34 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 255.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 27.31% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.