Inno3D P106-090 Compact
Graphics Card Inno3D P106-090 Compact — Specifications, Tests & Benchmarks
Inno3D P106-090 Compact
GeForce Mining GPUs
•
GP106
•
31.07.2017
•
3 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
75W
🏆 Top #12586
Performance
Synthetic Score
671
PassMark
2,684
Efficiency
entry
The Inno3D P106-090 Compact graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 31.07.2017. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.4 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. The core configuration includes 768 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 3 GB of GDDR5 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1354 MHz with dynamic acceleration capability up to 1531 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 31.07.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce Mining GPUs |
| GPU Variant | GP106-090-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1354 MHz |
| Boost Clock | 1531 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x1 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG410 SKU 90 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 73.49 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 73.49 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 36.74 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 2.35 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 73.49 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 684 |
| PassMark (G2D Mark) | 105 |
| TPU Index Score | 7.39% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.