Inno3D iChill GTX 650 Ti Boost X2 1 GB
Graphics Card Inno3D iChill GTX 650 Ti Boost X2 1 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Inno3D iChill GTX 650 Ti Boost X2 1 GB
Nvidia GeForce 600
•
GK106
•
26.03.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
134W
🏆 Top #10337
Performance
Synthetic Score
3,646
PassMark
3,408
Efficiency
entry
The Inno3D iChill GTX 650 Ti Boost X2 1 GB graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 26.03.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 221 mm². The core configuration includes 768 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 144.20 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1058 MHz with dynamic acceleration capability up to 1124 MHz. The nominal thermal design power is 134 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 26.03.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK106-240-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK106 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,540,000.0 million |
| Die Size | 221 mm² |
| Transistor Density | 11,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1058 MHz |
| Boost Clock | 1124 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 144.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 134 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2030 SKU 11, P2030 SKU 12 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 17.98 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 71.94 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.73 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 71.94 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 408 |
| PassMark (G2D Mark) | 474 |
| TPU Index Score | 4.59% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.