Inno3D iChill GTX 1080 Ti X3 Ultra
Graphics Card Inno3D iChill GTX 1080 Ti X3 Ultra — Specifications, Tests & Benchmarks
Inno3D iChill GTX 1080 Ti X3 Ultra
Nvidia GeForce 10
•
GP102
•
10.03.2017
•
11 GB
•
GDDR5X
•
352 bit
•
250W
🏆 Top #3710
Performance
Synthetic Score
20,223
PassMark
18,590
Efficiency
high
The Inno3D iChill GTX 1080 Ti X3 Ultra graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 10.03.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 471 mm² die contains approximately 11.8 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 3584 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5X video memory capacity is 11 GB. Thanks to the 352 bit-bit bus, bandwidth reaches 484.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1607 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1721 MHz under load. The TDP level for this model is 250 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 10.03.2017 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP102-350-K1-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP102 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,800,000.0 million |
| Die Size | 471 mm² |
| Transistor Density | 25,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3584 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 224 |
| Render Output Units (ROP) | 88 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1607 MHz |
| Boost Clock | 1721 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1376 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 11000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 11 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 352 bit bit |
| Memory Bandwidth | 484.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1344 KB |
| L2 Cache | 2.75 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 302 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG611 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 151.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 385.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 192.8 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 12.34 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 385.5 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 590 |
| PassMark (G2D Mark) | 940 |
| TPU Index Score | 23.58% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.