Inno3D GTX 760
Graphics Card Inno3D GTX 760 — Specifications, Tests & Benchmarks
Inno3D GTX 760
Nvidia GeForce 700
•
GK104
•
25.06.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
170W
🏆 Top #10078
Performance
Synthetic Score
4,014
PassMark
4,819
Efficiency
mid
The Inno3D GTX 760 graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 25.06.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². For graphics processing, 1152 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.30 GB/s. In standard mode, the core operates at 980 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1032 MHz under load. The TDP level for this model is 170 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 25.06.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK104-225-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1152 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 980 MHz |
| Boost Clock | 1032 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P2004 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 24.77 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 99.07 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.38 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 99.07 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 819 |
| PassMark (G2D Mark) | 539 |
| TPU Index Score | 5.34% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.