Inno3D GTX 660
Graphics Card Inno3D GTX 660 — Specifications, Tests & Benchmarks
Inno3D GTX 660
Nvidia GeForce 600
•
GK106
•
06.09.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
140W
🏆 Top #10047
Performance
Synthetic Score
4,047
PassMark
4,047
Efficiency
mid
The Inno3D GTX 660 (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 06.09.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 221 mm². The model's computational arsenal includes 960 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 144.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 980 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1032 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 140 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 06.09.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK106-400-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK106 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,540,000.0 million |
| Die Size | 221 mm² |
| Transistor Density | 11,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 960 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 980 MHz |
| Boost Clock | 1032 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 144.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 140 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2030 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 20.64 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 82.56 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.98 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 82.56 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 047 |
| PassMark (G2D Mark) | 492 |
| TPU Index Score | 4.70% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.