Inno3D GTX 1650 Single Slot
Graphics Card Inno3D GTX 1650 Single Slot — Specifications, Tests & Benchmarks
Inno3D GTX 1650 Single Slot
Nvidia GeForce 16
•
TU117
•
23.04.2019
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
75W
🏆 Top #8059
Performance
Synthetic Score
7,872
PassMark
7,872
Efficiency
mid
The Inno3D GTX 1650 Single Slot graphics adapter is based on the advanced Turing architecture. NVIDIA announced this model on 23.04.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 4.7 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 896 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 4 GB of GDDR5 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 128.10 GB/s. In standard mode, the core operates at 1485 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1665 MHz under load. The TDP level for this model is 75 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 23.04.2019 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU117-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU117 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 23,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 896 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1485 MHz |
| Boost Clock | 1665 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2001 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.10 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 896 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 211 x 35 x 100 mm |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | PG174 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 53.28 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 93.24 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.97 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 2.98 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 93.24 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 872 |
| PassMark (G2D Mark) | 554 |
| TPU Index Score | 8.42% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.