HP RTX 4060 OEM
Graphics Card HP RTX 4060 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
HP RTX 4060 OEM
Nvidia GeForce 40
•
AD107
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #3890
Performance
Synthetic Score
19,530
PassMark
19,530
Efficiency
high
The HP RTX 4060 OEM (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 18.05.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 159 mm² die contains approximately 18.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 3072 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 24 RT Cores and 96 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 272.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1830 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2460 MHz under load. The nominal thermal design power is 115 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD107-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD107 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,900,000.0 million |
| Die Size | 159 mm² |
| Transistor Density | 118,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1830 MHz |
| Boost Clock | 2460 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 17000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 272.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 240 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG173 SKU 371 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 118.1 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 236.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 15.11 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 15.11 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 236.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 530 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 040 |
| TPU Index Score | 24.49% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.