HP RTX 2080 OEM
Graphics Card HP RTX 2080 OEM — Specifications, Tests & Benchmarks
HP RTX 2080 OEM
Nvidia GeForce 20
•
TU104
•
20.09.2018
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
215W
🏆 Top #4128
Performance
Synthetic Score
18,629
PassMark
18,629
Efficiency
high
The HP RTX 2080 OEM graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 20.09.2018. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 13.6 billion transistorsistors transistors, and its area is 545 mm². For graphics processing, 2944 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 46 RT Cores and 368 Tensor Cores. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 448.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1515 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1710 MHz under load. The nominal thermal design power is 215 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 20.09.2018 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU104-400A-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU104 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,600,000.0 million |
| Die Size | 545 mm² |
| Transistor Density | 25,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2944 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 368 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1515 MHz |
| Boost Clock | 1710 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2944 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 35 x 116 mm |
| Power Consumption (TDP) | 215 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG180 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 109.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 314.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 20.14 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 10.07 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 314.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 18 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 901 |
| TPU Index Score | 23.57% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.