HP HD 6550M
Graphics Card HP HD 6550M — Specifications, Tests & Benchmarks
HP HD 6550M
Amd HD 6500M
•
Lexington
•
26.11.2010
•
1 GB
•
DDR3
•
128 bit
•
26W
🏆 Top #12436
Performance
Synthetic Score
816
Efficiency
low
HP HD 6550M is a powerful solution from AMD based on the TeraScale 2 architecture, released on 26.11.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 334 mm². For graphics processing, 400 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of DDR3 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 28.80 GB/s. The GPU's base clock speed is 650 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The TDP level for this model is 26 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 0 W.
General Information
| Release Date | 26.11.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | Amd HD 6500M |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Lexington |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,154,000.0 million |
| Die Size | 334 mm² |
| Transistor Density | 6,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 400 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 20 |
| Render Output Units (ROP) | 8 |
| Compute Units (SM/CU) | 5 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 28.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 40 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | MXM-II |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 26 W |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 5.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 13 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 520 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 1.08% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.