HP GeForce MX570
Graphics Card HP GeForce MX570 — Specifications, Tests & Benchmarks
HP GeForce MX570
GeForce 5xx
•
GA107S
•
17.12.2021
•
2 GB
•
GDDR6
•
64 bit
•
15W
🏆 Top #8995
Performance
Synthetic Score
5,750
PassMark
5,750
Efficiency
mid
The HP GeForce MX570 (Ampere) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 17.12.2021. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 8.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 200 mm². The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 16 specialized cores for ray rendering and 64 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 64 bit-bit bus, bandwidth reaches 96.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 832 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1155 MHz. The nominal thermal design power is 15 W. For stable system operation, a PSU of 0 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 17.12.2021 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Series | GeForce 5xx |
| Integrated Graphics | Yes |
GPU
| Architecture | Ampere |
| Codename | GA107S |
| Process Node | 8 nm (Samsung) |
| Transistor Count | 8,700,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 43,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 832 MHz |
| Boost Clock | 1155 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 12000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 96.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 0 |
| Power Consumption (TDP) | 15 W |
| Board Number | E4728 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 36.96 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 73.92 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 4.73 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 4.73 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 73.92 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 750 |
| PassMark (G2D Mark) | 388 |
| TPU Index Score | 6.72% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.